Moxování

Moxování je součástí tradiční čínské medicíny, kde se využívá tepla a kouře z léčivé moxy. Nejstarší záznamy o moxování jsou z díla filozofa Meng Kó (374 -289 p.n.l ). Zahřívají se akupunkturní body pomocí tzv. doutníků a tím se stimulují nebo léčí dané orgány. Dochází k prohřátí a uvolnění. Tělo tak dostává potřebnou energii, díky níž se lépe v vyrovnává s nemocí a především se předchází jejímu vzniku. Moxy jsou z pelyňku (Artemisia chinensis). Po celém světě má pelyněk pověst byliny,která chrání před zlem. Na většinu lidí působí vůně pelyňku uvolňujícím účinkem, dochází zde tedy i k příjemné aromaterapii. Teplo pelyňku prostupuje tělo do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, doplňuje energii, podporuje oběh a vylučuje z těla chlad a bolest. Má silný tonizující účinek na tělo a posiluje je v boji proti chronickým obtížím, vyčerpání a špatnému trávení.

Pozoruhodně účinné je moxování zejména u preventivního posilování organismu a utužování zdraví. Moderní výzkumy prokázaly, že dokáže urychlovat cirkulaci krve v pánevní oblasti, děloze a že dokáže rovněž upravit menstruaci a pomoci při neplodnosti. Používá se rovněž u revmatických bolestí, zánětu šlach, artritidě a při bolestech všeho druhu, při únavě a vyčerpání a na podporu imunitního systému.

Moxy se pouze přikládají do určité vzdálenosti od daného bodu, jedná se o tzv. nepřímou metodu která příjemně prohřívá místo a klient pociťuje úlevu nejen díky teplu, ale i díky uvolňujícím se látkám z bylin (existuje i metoda přímá, kde se moxy přikládají přímo na pokožku, ale tato metoda se v Evropě nepraktikuje).

Fotogalerie:

Tato fotogalerie je prázdná.