Morová aromaterapie, fumigace (fumigátor) a miasma

08.01.2019 12:56

Aromaterapie je sestra fumigace a protiklad k miasmě. Fumigace (fumigátor) je vlastně plynování. Dřív to bylo vykuřování například pálení borovicových větví při morové ráně. V dýmu se nesly rozptýlené kapičky éterického oleje, který ničil bakterie. Dnes se výraz používá při ošetřování včelstev, kdy se pomocí kouře a na tkanině daných látek vykuřuje úl a tak se ničí paraziti. Dříve se například ve chlévech pálil pelyněk, aby se sklep zbavil plísní a bakterií. Dnes k těmto účelům je spíš chemické vykuřování. Ale i s tím jsme si jako děti užili. Například „dymogan“ v rukou třináctiletých puberťáků, byl učiněný zázrak, který se uměl proměnit v dýmovnici… Takže vlastně logicky je fumigátor (z latiny) vykuřovadlo, které dělalo fumigaci neboli zplynování neboli vykuřování. Sladké vonící bylinky a rostliny byly rozmístěny uvnitř tohoto mosazného fumigátoru. Odváděný kouř byl používán k čištění a dezinfekci vzduchu kolem osoby, která nesla hořák. Je založen na teorii „miasma“, myšlence, že onemocnění bylo způsobeno špatnými zápachy ve vzduchu z hniloby živočišné hmoty, lidského odpadu a stojaté vody atd. Tato teorie onemocnění vysvětlovala, že v chudých oblastech se špatnou hygienou a rozptýlenými odpadky, bylo větší ohrožení. Teorie konstatovala, že původ epidemií byl způsoben miasmem.  Miasma – nákaza, infekce, znečištění, poskvrnění nebo také nepříjemný pocit.   Proto tento „škodlivý plyn - maisma“ vyháněli „léčivým plynem“ neboli kouřem a vonnými prostředky – pryskyřice, byliny, koření. V Čechách se pálili borové větve. Pro někoho by to mohlo být úsměvné, ale například éterický olej z borovice je schopen zničit až 80% bakterií… Proto někteří doma pouští v období chřipek aromalampy a difuzéry.

 

 

Proti miasma sloužily zmíněné fumigátory, ale i pomadery, napuštěné šaty a ptačí nosy středověkých lékařů.

Slovo "pomander" pochází z francouzského "pomme d'ambre". Interpretace této fráze je "jablko ambrózie", odkazující na voskovou látku používanou jako základ v pomanderových receptech. Někteří si to překládají jako "jablko jantaru" nebo "zlaté jablko". Pomadery se opět stávají populární. Dnes je to vlastně šperk s osobním parfémem, který si buď umícháme sami, nebo nám ho namíchá specializovaný aromaterapeut. Několik receptů pro pomandery přežívají až do dnešní doby. Tehdy byla základem náplně ambra (pevná, voskovitá substance), pižmo (fixátor), cibeta, pryskyřice, růžová voda a další parfémy a koření. Směs pak byla vložena do kontejneru - pomanderu. Pomander se nosil kolem krku nebo pasu (viz. historické obrazy). Mnoho žen je připojilo k opaskům. Kovové kuličky měly malé otvory, kterými mohl parfém pronikat ven. Těmto vůním byly přisuzovány léčivé síly, které by dokázaly vymýtit mor a jiné epidemie a stimulovat trávení a potenci. Oblečení středověkého doktora na ochranu proti miasmě začínal kloboukem, který určoval mimo ochranu i postavení lékaře. Pod kloboukem byla maska se skleněnými brýlemi a zobákem. Zobák obsahoval sušené květiny (včetně růží a karafiátů) a byliny (včetně máty, levandule a tymiánu), koření, kafr nebo houbu z octa. Cílem masky bylo udržet mimo dosah špatných zápachů – miasma. Lékaři věřili, že právě bylinky budou čelit "zlým" zápachům moru. Proč maska a zobák? Věřilo se, že mor šířili ptáci. Lékaři tudíž věřili, že ptačí maska zabrání přenesení moru od pacienta na lékaře, "zachytí" se v jejich oděvu. Dlouhý kožený impregnovaný oděv (marocký plášť) od krku po kotníky. Dále i legíny, rukavice, boty a klobouk, které byly vyrobeny z voskované kůže. Tento oděv byl také "impregnovaný různými vůněmi". V ruce drželi hůlku, aby poukázali na oblasti, které potřebují pozornost, a prozkoumaly pacienty, aniž by se jich dotýkaly a i aby si udrželi odstup.

Co v dnešní době?

Asi „vonné zobáky“ dnes nosit nebudeme a ani marocký navoněný plášť s kloboukem, rukavicemi a botami nebude pro běžný život, ale vykuřovadla se stávají čím dál populárnější. Někdo použije aromalampu se síťkou pro vykuřovadlo a někdo propracovaný fumigátor. A jak už jsem psal i pomadery jsou na vzestupu. 

Petr Novák  

Odkazy:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brass_fumigator,_France,_1741-1850_Wellcome_L0057357.jpg https://en.wikipedia.org/wiki/Miasma_theory https://en.wiktionary.org/wiki/pomander https://en.wikipedia.org/wiki/Plague_doctor